Пишiть! 1000 років 
української 
культури
Меню   *   My FaceBook   *   Мій самвидав   *   Проблемы НТР   *   Мечты о машинном переводе   *   Відтінки культури   *   Скарби нашої землі   *   Здорове життя   *   Рідний край   *   Мій рідний Ніжин   *   Погляди на Київ   *   Київські шляхи   *   Битви за рідну землю   *   Бабин яр   *   Глобус України   *   Наші мандрівки   *   Наші Карпати   *   Люди   *   Родовід Лисенків та Біланів   *   Життєпис   *   Мой сын Олег, пилот   *   По следам Добрыни   *   Леонід Глібов   *   Станiслав Лем   *   Юрiй Лисянський   *   Георгiй Малаков   *   Олена Телiга   *   Вiктор Суворов   *   Карел Чапек   *   Ukrainian Aeneide   *   FolkArt

Сайт, а особливо посилання з нього, станом на початок 2000-х років.
Їдучи в глухі, віддалені місця, не забудьте прихопити кілька карт на подарунки та продаж! А ще постарайтесь самі створити небачену карту улюблених країв.

У Києві можна придбати якісні географічні карти більшої частини України кілометрового масштабу, а також ще більш крупномасштабні схеми окремих туриських місцевостей та міст:

- Українське аерогеодезичне підприємство, вул. Вел. Васильківська 69, М "Центральний стадіон"

- ДНВП Картографія, та Інститут передових технологій - вул Попудренка 54, М "Чернігівська"

- Військово-картографічна фабрика Топографічної служби Збройних сил України, вул. Шолуденка 27/6 (на розі вул. Маршала Рибалка, напроти стадіону "Старт"), М "Лук'янівська"

- книгарні по вул. Грушевського 4, Хрещатик 44, Хмельницького 46

- книжковий ринок Петрівка - трохи дорожче

Точна карта України.

НДІ геодезії і картографії. ТОВ Iнтелектуальнi системи ГЕО.

ECOMM Co.: карти Києва, областей, України.

ВІЗІКОМ.   Бизнес-карта Киева на CD.

Неогеография. Виртуальная география. С запуском сервисов Google Maps и Google Earth мир изменился. Картографический сервис (!!!) и ориентирование по телефону, Mobile Gmaps.

GPS в Киеве. GPS в Украине: проблемы, тенденции, проекты. Как казаки за солью ходят... Мобільна карта Київстар

GPS - Точная навигация доступная каждому. Навигация для всех. Иван Сусанин. PDA + GPS. Наручные модели. Автомобилистам.

Российская ГИС-ассоциация: новости, библиотека.

Всё о ГИС.   eAtlas.   Белые пятна черной земли.

Историческая картография на сайте Льва Гумилёва.

Над чем мы работаем. Выбор стратегии.

Картографія і влада

Карты городов Украины Географічна карта - вираз любові до рідної землі, з усіма її ямочками, пупирями, жилочками, рослинністю, звуками і запахами. Ще більш чуттєве і пристрасне щастя - мандри, коли всі ці складочки обіймаєш не на папері, а в натуральному вигляді, з усіми їх привабами і проблемами. Але за недоброї пам'яті радянської влади до самодіяльного туризму, як і до будь-якої творчої активності, ставились упереджено, використовуючи кожен привід для обмежень і утисків, які можна подолати лиш "по блату". Зрештою, спортивний туризм став однією з м'яких форм антидержавного дисидентства, а в надрах його, як і підозрювали компетентні органи, кувався "спецназ" інтелігенції - недобитого більшовиками "соціального прошарку" між робітниками, селянами та партійною владою.

Особливо кепсько було в туристів з картографією, яка практично повністю була засекречена. Планувати маршрути, навіть складні, доводилось або за переказами бувалих людей, або за немасштабними схемами, намальованими від руки, що призводило до зайвих проблем, а часом і до жертв. "Комітетчики" час від часу ревізували туриські книгозбірні, вилучаючи надміру докладні, як на їх смак, плоди картографічного фолькльору. Всі репресії звично виправдовувались пересторогою проти шпигунів, адже соц. табір жив за "залізною завісою", і в різних його бараках з різною мірою нетерпіння чи приреченості очікували нової світової війни.

Яким же шоком для багатьох радянських людей стало усвідомлення, що у вільному світі точні й достовірні карти СРСР доступні всім бажаючим. Навіть сотабірники з т.зв. "країн народної демократії", що бар'єром оточували СРСР, мали нормальні карти тих земель, які колись відняв у них Сталін. А секретність спрямовувалась рідною владою виключно проти свого найзапеклішого ворога - власного народу, якому також було закрито вільний доступ до іноземного радіомовлення, множильної техніки, дешевих жіночих колготок і ще багато до чого. Лідери нашого суспільства явно не бажали жодного прогресу, за що регулярно й розплачувались потом і кров'ю мільйонів своїх "військовополонених".

Лиш на початку 90-х років, з настанням горбачовської "гласності", трохи послабли лещата секретності, і пристойні карти почали надходити у відкритий продаж. Горжусь, що свого часу я був одним з піонерів цієї торгівлі: першим продавав географічну продукцію не лише на вулицях і базарах, а й у вестибюлях найповажніших наукових та навчальних установ.

Не допомагає, а скоріш заважає, що картографія тісно пов'язана з продажем земельних ділянок, тобто з великими грішми. Навіть більшість міст України все ще не мають нормально виданих путівників! А навіть ті, що вже видані, не так просто знайти й придбати, та й повнота наведених даних полишає бажати значно кращого. Про яке ж знання власної землі, про яку до неї любов можна при цьому мріяти?

Цифрова база 
екологічної підтримки Києва На щастя, вже немало років значна частина суспільства має доступ до пристойних географічних карт, до комп'ютерів, до супутникових систем орієнтування і аерокосмічних знімків, які дозволяють власноруч за кілька днів змайструвати і розповсюдити пристойну картосхему будь-якої місцевості. Будемо старатись, щоб новітні електронні краєзнавчі довідники включали і найкращі краєвиди, і якнайповніші відомості щодо пам'яток культури, і найактуальнішу бізнесову інформацію щодо торгових закладів, і розклади руху транспорту, і реальні дані щодо швидкості руху нашими недосконалими і переповненими дорогами. Отже, не гаймо часу на безплідні одурманюючі забавки - творімо для нового покоління нову географію рідної землі!

Хоч останніми роками ситуація значно оздоровилась, видання краєзнавчої літератури все ще безкінечно далеке від досконалості. Перспективними напрямками розвитку могли б стати:

  • розповсюдження - карти, путівники й довідники потрібно доводити до найдальших транспортних вузлів, поштових відділень, готелів, кіосків, читалень, шкіл, підвищуючи окупність за рахунок великих тиражів;
  • охоплення - краєзнавчий комплект документації потрібно створити для кожного населеного пункту чи туриської місцевості; навіть якщо вони поки що не приноситимуть швидкої комерційної віддачі, оскільки так мобілізуються місцеві ресурси;
  • актуальність - довідкові видання потрібно регулярно оновлювати, що нескладно при застосуванні сучасних технологій;
  • популярність - пізнання рідної землі є справа честі й гордості кожного, від малого до старого, і тут можна розгортати якнайширший масовий рух, всеукраїнські й міжнародні конкурси та нагороди;
  • тематичне наповнення - сполучення новітніх інформаційних технологій з комплексним гуманітарним осмисленням; створення карт не лише щодо екологічного, але також щодо естетичного стану місцевостей, з класифікацією як природніх, так і антропогенних ландшафтів;
  • науковість, системність - краєзнавство є вдячним полем діяльності для вчених різних галузей знань.


Невідома Украiна.   Машина часу і простору.   Пам'ятки.

Екологічні сайти.   Червона книга України.   Центр аэрокосмических исследований Земли.   Українська статистика недостовірна.   Геофизическая тайна Чернобыля.   Киевские пригороды отравлены свалками.

Чорторий

У скороминущості життя ми рідко звертаємо увагу на зміни великомаштабні, але повільні. В пам'яті людства як страшні казки згадані Всесвітній потоп, спалення Содому й Гоморри... Між тим, окрім небезпек, що у всіх на вустах - інші люди, екологія, хвороби,- існують також природні рухи самої природи, якій цілком байдуже до людського існування. Часом такі катастрофи створюються самими людьми, як-от Чорнобильська радіаційна у 1986 році, або нині вже призабутий селевий потік з Бабиного яру на Куренівку 1961-го року.

Карл Брюлов. Последний день Помпеи

Сучасний Дніпро зарегульований греблями ГЕС, а ще 100 років тому він гуляв собі по волі, часом затоплював київський Поділ та інші прибережні поселення. Слід згадати, що до кінця ХІХ ст. на місці нинішнього Московського мосту від дніпровського Старика вліво відгалужувався рукав Чорторий, який, згідно історичних довідок, протягом майже півстоліття так і сяк намагались перекрити, напрявляючи течію в гирло Почайни, де здавна була гавань.

Київський історик Віктор Янович доводить, що в античні часи в районі Черкас Дніпро також розгалужувався надвоє, і основне русло, яке описував ще Геродот, пролягало до нинішнього гирла Південного Бугу. Зміна відбулась внаслідок повільного підйому місцевості. Втім, це не було катастрофою, і в історії не зафіксовано.

Про вибух гігантського вулкану Санторін у Східному Середземномор'ї в середині ІІ тисячоліття до н.е. історики добре знають, і ретельно дослідили рештки загиблих міст і держав. А от щодо прориву Босфору за 5 тис.р.до н.е. відомо значно менше, і лиш глухі чутки про трагічну загибель легендарної Атлантиди у чорноморській котловині, про народження Гіпербореї, хвилюють уяву. l

Фото-Україна

Гласність краєзнавства

Будівництво методом толоки не повинне переходити у Вавілонське стовпотворіння.
Хто прокладає стежку в незнане майбутнє - завжди ризикує бути осудженим не надто вдячними наступниками, кому дуже кортить чуже життя використати як чорновик для власного. Становище лідера завжди вразливе - між об'єктивними проблемами попереду і заздрими опонентами за спиною. Особливо це характерно в царині будівництва і архітектори, де навіть дуже досвідчені фахівці не застраховані від непоправних помилок. Ще дражливіший фактор конкуренції: нерідко кожен творець хоче втілити в престижному місці саме власну безсмертну душу, шалено заперечуючи чужу!

Як же докласти власні розум і бачення в рух цілого суспільства, не збурюючи ревнивої ворожнечі? Щоб розвиток територій менше викликав непорозумінь і протиріч, він повинен грунтуватись на ретельному вивченні і врахуванні великої кількості обставин, не лише на примхливих естетичних забаганках, а й на коректному науковому підсумку всіх суттєвих даних щодо території.

Нині нема проблем з інформаційним інструментарієм: сучасні геоінформаційні системи (ГІС) дозволяють накопичувати величезні об'єми територіальних даних, виконувати різноманітні аналіз та співставлення і відображати результати обчислень у вигляді наочних креслень, зручних для підготовки й прийняття управліньських рішень. Щоб користування першим виданням новоствореного довідника не розпочалося з констатації його суттєвих недоліків, необхідно вивчити також і світовий досвід.

Слід було б нанести на електронну карту повні архівні дані про кожну будову, дорогу і кожну ділянку території, причому не стільки в літературному оповідному, а в табличному структурованому вигляді, придатному для автоматичного аналізу. Скажімо, окремими рубриками слід було б вказати:

  • дату первісного спорудження чи навіть проектування, назву архітектурного стилю,
  • дати реконструкцій, які змінили зовнішній вигляд та функції споруди,
  • будівельний стан споруди - від занедбаної руїни до процвітаючого торгово-громадського центру,
  • ....

Кожен культурний городянин був би щасливий придбати подібну карту, а вже для бізнесменів та адміністраторів це просто перша необхідність! Не зайвою також була б екологічна інформація, яку нині неважко і не надто дорого одержати дистанційними авіакосмічними методами. Напрошується також - прив'язати до карти краєзнавчі довідники, а також численні фотопейзажі, яких безліч в Інтернеті. Можна поступово і до безкінечності наповнювати таку енциклопедію, користуючись сучасними мережевими технологіями. Принциповий її недолік - спрямованість у минуле, "відстій". Значно цікавіше відображати на карті сучасність, що спрямована у майбутнє. Маю на увазі, перш за все, стан новобудов. Але не менш цікаво показати й інші загальні проблеми: де пробка на дорозі, де розпродаж дешевий, де пляж хороший, про що преса пише,... Нараховувати бали за кращі повідомлення, конкурси щомісяця, смішні нагороди, телешоу. І найважливіше: громадське обговорення перспектив розвитку, голосування, переписка з архітекторами та будівельниками.

Подібну роботу, очевидно, було виконано при підготовці у 2002 році нового Генерального плану розвитку Києва? На жаль, пересічним платникам податків і виборцям рідна влада не відзвітувала про цей науковий доробок і його результати, а отже доводиться трохи помріяти.

Отже, досить зрозуміло як бути з географією. Дещо складніше з історією. При моделюванні процесів у часі геоінформаційна система маніпулює щонайменше 4-вимірною інформацією. При багатоваріантному аналізі розмірність задачі може ще значно зрости - адже навіть давні філософи вчили, що будь-яке складне явище має не менше 7 сутностей. Півбіди, що зростають потреби в моделюючих машинних ресурсах. Важливо, що й люди, які зрештою відповідають за підготовку, затвердження і реалізацію рішень, мусять мати значно потужніші й культурніші мізки для повнішого осягнення проблем.

Вдивляючись в нашу древню землю, ні на мить не переставаймо вишукувати проблеми та їх розв'язки. Небайдужу людину кожен недолік стимулює до нових зусиль. І ще, знаєте - головного очима не побачиш, серце й розум бачать більше. Отже, милуйтесь географічними картами, цікавтесь космічними знімками та прогресивними методами планування - у житті згодиться.

А головне - вчімось досягати результатів, хоч маленьких реальних покращень власного і спільного життя. Порядок у власному дворі, зручніше розташування крамниць на сусідній вулиці, тощо... Як відомо, посієш вчинок - пожнеш звичку, посієш звичку - пожнеш характер, посієш характер - пожнеш долю. Ця давня китайська мудрість лишається істинною за будь-якої погоди і влади. l


Погода, как национальное хобби Америки

Чим частіше Ви надсилаєте запити про погоду - тим бiльше заважаєте нормально нею керувати!


"Нет правды на земле, но нет ее и выше!" Пушкин "Скупой рыцарь" - это явно о тех, кто экономит на прогнозах погоды
Определение погоды методом Владимира Санина по полотенцу за окном:
- если качается - значит ветер,
- если мокрое - значит дождь,
- если нет - значит украли.

Глобус України

This game is newer the same Вост.Европа-Зап.Сибирь

Слева изображение с метеоспутника NOAA, выровненное к картографической проекции; обработка © SMIS ИКИ РАН

Ви любите дивитись у вікно? Я теж! А ось Вам картинки - наче вид з ілюмінатора, за яким кількасот кілометрів гиблої прірви, і лише 2 км неспокійного повітря з усіма нашими погодними проблемами. А вже аж потім наша, теж не надто спокійна, земля.

Можна назвати це "живою камерою", але по суті це - дзеркало. Адже десь там, в цих кадрах, ми з вами. Добре це, чи погано, але тут не видно ні нас самих, ні плодів рук наших, а лиш заворожуючий плин вічної природи.

Добре було б мати фотокарту України в режимі реального часу, оновлювану за даними супутників NOAA щодоби, з роздільною здатністю близько 2 км/піксель, як це зроблено німецьким космічним центром для своєї і ряду сусідніх країн. І вже зовсім казково було б за ціми даними вести метеоархів для всієї території України. Лише за цих умов можна було б починати розмову про цифрове прогнозування погоди.

Легко підсміюватись над помилками прогнозистів. Але ж очевидно: при швидких змінах погоди точність прогнозу пропорційна кількості коштів на квадратний кілометр території.

Лише за достатніх фінансових вкладень можливий прогноз не у словесному вигляді, а у формі комплекту карт та графіків, що сприяють плануванню будь-яких робіт, особливо сільскогосподарських, яким у нас здавна, як відомо, заважають 4 фактори ризику. зима, весна, літо та осінь.

А колись, вже незабаром, розрахувати можна буде і такі важливі явища, як урожай, стан лісів і вод, і навіть швидкість проїзду нашими переповненими вулицями?

Космічний моніторинг у сільському господарстві. Земля - взгляд из космоса. Digital Globe, Global Land Cover, SpaceImaging, EurImage, Earth Explorer, GeoEngine. Пуща-Водиця.

All names and mirrored pictures are a propriety of related companies - Всі відображувані дані є власністю відповідних фірм.